Spis treści
Watykan intensyfikuje swoją transformację ekologiczną, wprowadzając do floty 14 nowych pojazdów elektrycznych. To kolejny krok w stronę ambitnego celu, jakim jest osiągnięcie w pełni elektrycznej floty pojazdów do roku 2030, w ramach inicjatywy „Ekologiczna Konwersja 2030„.
Włoska technologia w watykańskiej służbie
Dostarczone pojazdy pochodzą od włoskiego producenta Exelentia i zostały już rozdysponowane pomiędzy różne służby Państwa Watykańskiego. Cztery pojazdy pasażerskie Melex 343 trafią do Żandarmerii i straży pożarnej, podczas gdy dziesięć pojazdów użytkowych Goupil wesprze różne departamenty administracyjne.
Co ciekawe, Exelentia dodatkowo przekaże w darze dwa specjalne pojazdy, które zostaną zmodyfikowane zgodnie z papieskimi wymogami. Można przypuszczać, że będą to nowoczesne wersje słynnych „papamobili”, choć oficjalnie tego nie potwierdzono.
Oficjalne przekazanie pojazdów
Pierwsze cztery pojazdy Melex 343, z których dwa trafią do straży pożarnej, zostały oficjalnie przekazane 16 kwietnia na placu przed budynkiem Gubernatoratu. Model Melex 343 to kompaktowy, w pełni elektryczny pojazd, zaprojektowany z myślą o poruszaniu się po historycznych centrach miast i obszarach o dużym natężeniu ruchu pieszego.
Pojazdy mogą być dodatkowo wyposażone w sprzęt ratowniczy i awaryjny, co zwiększy ich funkcjonalność w specyficznych watykańskich warunkach.
Infrastruktura ładowania i energia odnawialna
Watykan nie ogranicza się jedynie do zakupu pojazdów elektrycznych. Równolegle rozwija niezbędną infrastrukturę ładowania. W grudniu 2024 roku zainstalowano już 20 punktów szybkiego ładowania rozmieszczonych w dziesięciu stacjach oraz dwie ultraszybkie ładowarki w pobliżu wejścia do Auli Pawła VI.
Ponadto, Watykan inwestuje w projekty energii odnawialnej. W grudniu ubiegłego roku zainaugurowano nowy szklany dach fotowoltaiczny nad „Cortile delle Corazze”, znajdującym się w sąsiedztwie Muzeów Watykańskich.
Element szerszej strategii ekologicznej
Inicjatywa wpisuje się w szerszą strategię Watykanu, realizowaną pod hasłem „Ekologiczna Konwersja 2030”. Plan ten zakłada sukcesywną wymianę całej floty pojazdów na modele elektryczne do końca obecnej dekady.
Papież Franciszek uczynił troskę o środowisko naturalne jednym z najważniejszych elementów swojego pontyfikatu, a Watykan konsekwentnie realizuje jego wizję. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2023 roku Watykan nawiązał w tym celu współpracę z koncernem Volkswagen.
Realizacja ekologicznej doktryny Franciszka
Działania podejmowane przez administrację watykańską są bezpośrednią odpowiedzią na wezwania Papieża Franciszka do ochrony środowiska. Jego encyklika „Laudato Si'” z 2015 roku była przełomowym dokumentem, w którym przywódca Kościoła katolickiego jednoznacznie wskazał na potrzebę kompleksowych działań chroniących naszą planetę.
„Ekologiczna Konwersja 2030” to nie tylko wymiana pojazdów, ale szerszy plan transformacji 44-hektarowego państwa w kierunku neutralności węglowej. Obejmuje on rozbudowę odnawialnych źródeł energii oraz inne technologie zrównoważonego rozwoju.
Perspektywy na przyszłość
Można się spodziewać, że po zakończeniu wymiany floty pojazdów, Watykan będzie kontynuował swoje wysiłki w kierunku dalszej redukcji śladu węglowego. Najprawdopodobniej kolejne inwestycje będą dotyczyły energooszczędnych rozwiązań w historycznych budynkach oraz dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Jako najmniejsze państwo świata, Watykan nie emituje znaczących ilości gazów cieplarnianych w skali globalnej, jednak jego działania mają ogromną wartość symboliczną i edukacyjną dla ponad miliarda katolików na całym świecie.
A Wy co myślicie o elektryfikacji floty pojazdów w instytucjach państwowych i religijnych? Czy to właściwy kierunek, czy może tylko gest symboliczny? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!
Dołącz do dyskusji