Xiaomi pochwaliło się liczbą zamówień na swój pierwszy elektryczny samochód, Xiaomi SU7. Warto jednak zwrócić uwagę, że firma definiuje „zamówienia stałe” inaczej niż inni producenci aut.
Xiaomi SU7 zamawiany na potęgę
Dzień po oficjalnej premierze, która odbyła się 28 marca, Xiaomi ogłosiło, że w ciągu pierwszej doby otrzymano aż 88 898 „zamówień stałych”. W chińskim rynku pojazdów elektrycznych niektórzy producenci stosują system przedsprzedaży nowych modeli. W takiej sytuacji wpłacany jest depozyt, który można jednak w każdej chwili zwrócić. Tego typu zamówienia nazywa się często „小定” (xiǎo dìng), co tłumaczy się jako „małe zamówienie”.
Po oficjalnym wprowadzeniu samochodu na rynek klienci mogą rozpocząć konfigurowanie pojazdów, a producenci mogą rejestrować „zamówienia stałe”. Te z reguły wymagają wpłaty bezzwrotnego depozytu lub oferują krótki okres wahania, zazwyczaj 1-2 dni, na odstąpienie od zamówienia lub zmianę konfiguracji. Takie zamówienia określa się mianem „大定” (dà dìng), czyli dosłownie „duże zamówienie”.
Zamówienie stałe, ze względu na bezzwrotny charakter depozytu, lepiej odzwierciedla rzeczywiste zainteresowanie klientów. W przypadku zamówień w przedsprzedaży, możliwość zwrotu depozytu w każdej chwili sprawia, że są one mniej miarodajne.
Sprzedaż Xiaomi SU7 wystartowała w Chinach
Xiaomi oferuje SU7 w trzech wersjach: standardowej, Pro i Max. Cena wywoławcza wynosi 215 900 juanów (około 119 000 zł). Możliwość zamawiania konfigurowanych pojazdów uruchomiono 28 marca o godzinie 22:00 czasu pekińskiego.
Xiaomi pozwala wpłacić depozyt w wysokości 5000 juanów (około 2750 zł), by złożyć zamówienie na model. W przeciwieństwie do innych producentów, zwrot depozytu jest jednak możliwy w ciągu siedmiu dni. Jednocześnie firma daje możliwość wcześniejszego zablokowania konfiguracji pojazdu, ale wiąże się to z bezzwrotną wpłatą depozytu. Dostawy konfigurowanych wersji Xiaomi SU7 rozpoczną się pod koniec kwietnia dla wersji standardowej i Max, a pod koniec maja dla wersji Pro.
Warto wspomnieć o limitowanej edycji Founders Edition, dostępnej w 5000 egzemplarzy i oferowanej w tej samej cenie co wersje standardowa i Max. Dostawy tej edycji rozpoczną się 3 kwietnia. Samochody Founders Edition są już wyprodukowane, a klienci mogą je zarezerwować, wpłacając bezzwrotny depozyt w wysokości 20 000 juanów.
Ogłoszona przez Xiaomi liczba „zamówień stałych” na SU7 wywołała sporo zamieszania, gdyż nie było jasne, czy obejmuje ona zamówienia z możliwością zwrotu depozytu. W poście na platformie Weibo firma zasugerowała, że podana liczba uwzględnia zarówno zamówienia z możliwością zwrotu, jak i bezzwrotne.
Zgodnie ze zwyczajami branżowymi, zamówienia stałe zazwyczaj oferują krótki okres na odstąpienie od umowy lub zmianę konfiguracji. Xiaomi wydłużyło ten okres do 7 dni, do 30 kwietnia, aby potencjalni klienci mogli lepiej przetestować pojazd i spokojniej się zastanowić.
Dołącz do dyskusji