Trwa śledztwo w sprawie podpalenia w tle narastających protestów przeciwko Elonowi Muskowi
Rzymska straż pożarna prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie pożaru, który zniszczył co najmniej 17 pojazdów Tesli wczesnym rankiem w poniedziałek w jednym z salonów amerykańskiego producenta samochodów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, ale lokalne władze badają możliwość celowego podpalenia.
„Jesteśmy świadomi incydentu, który miał miejsce w Rzymie 31 marca” – przekazała Tesla w oświadczeniu. „Aktywnie badamy zdarzenie i będziemy współpracować z lokalnymi władzami, aby ustalić przyczynę incydentu.„
Salon nienaruszony, zniszczone auta czekające na dostawę
Chociaż przyczyna pożaru pozostaje nieznana, włoski oddział InsideEVs odwiedził miejsce zdarzenia i zauważył, że sam salon Tesli jest całkowicie nienaruszony i normalnie funkcjonuje. Ogień strawił samochody czekające na dostawę do klientów, zaparkowane w sąsiednim obszarze.
Policja prowadzi dochodzenie i ogrodziła teren, aby chronić go przed gapiami. Opublikowane ekskluzywnie zdjęcia zostały wykonane przed zamknięciem miejsca przez organy ścigania.
Wzorzec ataków na Teslę
Jeśli akt wandalizmu zostanie potwierdzony, wpisywałby się w schemat innych działań wymierzonych przeciwko producentowi samochodów w ostatnich tygodniach. W Stanach Zjednoczonych w weekend tysiące aktywistów zgromadziło się na jednych z największych dotychczas protestów „Tesla Takedown”, podczas których obywatele, w tym obecni i byli właściciele Tesli, wyrażali swój sprzeciw wobec politycznych machinacji CEO Elona Muska. Większość protestów pozostała pokojowa, ale Musk powiązał je również z różnymi aktami wandalizmu, w tym pożarami, dotyczącymi pojazdów i salonów Tesli.
Podobne incydenty w całej Europie
Podobne incydenty miały miejsce w Europie. W Tuluzie we Francji na początku tego miesiąca spłonęło osiem samochodów, a w Ottersbergu w Niemczech pożar zniszczył siedem innych pojazdów w ciągu zaledwie kilku ostatnich dni.
Policja w rodzinnym mieście Tesli, Austin w Teksasie, znalazła urządzenia zapalające w salonie, co doprowadziło do interwencji lokalnej brygady saperskiej. W Las Vegas w stanie Nevada mężczyzna został aresztowany pod zarzutem podpalenia i wandalizmu w stosunku do pojazdów Tesli i centrum serwisowego Tesli.


Protesty przeciwko Muskowi narastają
Protesty przeciwko Elonowi Muskowi przybierają na sile w związku z jego politycznym zaangażowaniem i kontrowersyjnymi wypowiedziami. Organizatorzy ruchu protestu „Tesla Takedown” napisali na swojej stronie internetowej: „Elon Musk niszczy naszą demokrację i wykorzystuje do tego fortunę, którą zbudował w Tesli. Podejmujemy działania w Tesli, aby powstrzymać nielegalny zamach Muska.„
Administracja Trumpa zapowiedziała zaostrzenie działań wobec wandalizmu i protestów przeciwko firmie samochodowej Elona Muska, określając niektóre incydenty mianem „terroryzmu krajowego”.
Czym grozi eskalacja konfliktu?
Rosnąca fala protestów i aktów wandalizmu wobec Tesli może mieć poważne konsekwencje zarówno dla firmy, jak i dla szerszego ruchu elektromobilności. Tesla posiada 438 globalnych salonów i dodatkowe 100 centrów serwisowych, które potencjalnie mogą stać się celami ataków.
Incydenty te stawiają również pytania o bezpieczeństwo pracowników i klientów Tesli, a także o uboczne szkody dla środowiska związane z pożarami pojazdów elektrycznych, które mogą być trudne do ugaszenia ze względu na baterie litowo-jonowe.
Dołącz do dyskusji