Alfa Romeo dołącza do grona producentów oferujących zarówno elektryczne, jak i spalinowe wersje tego samego modelu. W obliczu nierównomiernego rozwoju rynku pojazdów elektrycznych na całym świecie, włoska marka przyjmuje pragmatyczne podejście do elektryfikacji swojej oferty.
Nowe Stelvio zapowiedziane w oficjalnych materiałach
Alfa Romeo oficjalnie zapowiedziała następcę modelu Stelvio, publikując serię zdjęć zakamuflowanego prototypu podczas testów zimowych. Analiza fotografii pozwala stwierdzić, że testowanym pojazdem jest najprawdopodobniej wersja w pełni elektryczna. Na elektryczny charakter wskazują takie elementy jak:
- Brak widocznych rur wydechowych z tyłu pojazdu
- Pomarańczowa naklejka wysokiego napięcia w górnym rogu przedniej szyby
- Prawie całkowicie zamknięty przód samochodu, z niewielkim otworem w dolnej części zderzaka
- Aerodynamiczne obręcze kół, choć częściowo zasłonięte przez kamuflażowe okleiny
- Chowane klamki drzwi dla lepszej aerodynamiki
Nowy design i platforma
Nowe Stelvio, podobnie jak nowa generacja Giulii, będzie zbudowane na platformie STLA Large należącej do koncernu Stellantis. Ta sama architektura zostanie wykorzystana w modelach Jeep Wagoneer S i Dodge Charger Daytona EV.
Platforma STLA Large oferuje wiele elastyczności:
- Możliwość zastosowania architektury 400V lub 800V
- Akceptuje baterie o pojemności do 118 kWh
- Umożliwia przyspieszenie 0-100 km/h w około 2 sekundy w topowych wersjach
- Wspiera różne rodzaje napędów, w tym hybrydowe plug-in
Stylistycznie nowe Stelvio wydaje się większe od poprzednika, ale zachowuje charakterystyczną niemal fastbackową linię dachu. Zdjęcia pokazują pojazd w kontrolowanym poślizgu, co sugeruje, że zachowa tylnonapędowy charakterobecnego modelu. Jest to istotna informacja, zwłaszcza w kontekście konkurencji w postaci Hyundaia Ioniq 5 N czy nadchodzących elektrycznych SUV-ów BMW z serii M.
Na podstawie ujawnionych zdjęć możemy zauważyć, że Alfa Romeo najprawdopodobniej zastosuje dzielone reflektory z oddzielnymi światłami do jazdy dziennej umieszczonymi nad głównymi reflektorami. To trend stylizacyjny, który budzi sporo kontrowersji, jednak jeśli jest marka, która może z powodzeniem zrealizować taką koncepcję, to właśnie Alfa Romeo.




Koniec modeli Giulia i Stelvio w obecnej formie
Alfa Romeo wycofuje z produkcji obecne modele Giulia i Stelvio – samochody, które były dokładnie tym, czego fani oczekiwali od marki. Ich następcy przyniosą jednak znaczące zmiany. O ile nowe Stelvio pozostanie SUV-em, choć z nowocześniejszą stylistyką i technologią, o tyle Giulia może przejść większą transformację.
Według doniesień, nowa Giulia nie będzie już tradycyjnym sedanem, a pojazdem o podwyższonej sylwetce, przypominającym powiększoną wersję Polestara 2. To dość zaskakująca zmiana kierunku dla modelu, który był ceniony właśnie za swoją klasyczną, sportową sylwetkę.
Dwutorowa strategia napędów
Najważniejszą nowością jest potwierdzenie, że nowe modele Alfa Romeo będą oferowane zarówno z napędem spalinowym, jak i całkowicie elektrycznym. To zmiana w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi marki, która planowała całkowitą elektryfikację do 2027 roku.
Ta strategia pozwoli Alfie Romeo lepiej reagować na zróżnicowane potrzeby klientów i różny stopień rozwoju infrastruktury ładowania w poszczególnych regionach. Dla marki o sportowym charakterze, możliwość oferowania mocnych jednostek spalinowych pozostaje istotnym elementem tożsamości, a jednocześnie wersje elektryczne pozwolą na sprostanie rosnącym wymaganiom dotyczącym emisji.
Harmonogram premier
Pełna prezentacja nowego Stelvio najprawdopodobniej nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy, skoro Alfa Romeo rozpoczęła już kampanię teaserową. Oficjalne informacje wskazują, że samochód zostanie odsłonięty jeszcze w tym roku, przed wprowadzeniem do sprzedaży w 2026 roku. W podobnym czasie ma zadebiutować również nowa generacja Giulii.
Nowe modele dołączą do niedawno wprowadzonego mniejszego SUV-a Milano (pierwszego w pełni elektrycznego modelu marki) oraz modelu Tonale z napędem hybrydowym plug-in. Tym samym Alfa Romeo będzie dysponować pełną gamą zelektryfikowanych pojazdów, od kompaktowych SUV-ów po średniej wielkości sedany i crossovery.
Czy ta strategia pozwoli Alfie Romeo zachować sportowego ducha marki przy jednoczesnym dostosowaniu się do wymogów elektryfikacji? Fani włoskiej marki z niecierpliwością oczekują odpowiedzi na to pytanie, która nadejdzie wraz z pierwszymi jazdami testowymi nowych modeli.
Dołącz do dyskusji