Rok 2024 był dla GreenWay Polska, największego operatora sieci ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce, czasem intensywnego rozwoju i nowych osiągnięć. Firma nie tylko znacząco rozbudowała swoją infrastrukturę, ale także przyciągnęła rekordową liczbę nowych użytkowników, przyczyniając się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i wspierania zeroemisyjnego transportu.
Rekordowy rozwój sieci ładowania
W 2024 roku GreenWay Polska uruchomił 363 nowe punkty ładowania w ramach swojej publicznej sieci, co oznacza średnio jeden nowy punkt dziennie. Dzięki temu liczba ogólnodostępnych stacji GreenWay wzrosła do 1178 punktów ładowania (525 AC i 653 DC).
Dodatkowo, do sieci dołączyło 160 partnerskich punktów ładowania, co daje łączną liczbę 1633 stacji ładowania w ramach publicznej sieci operatora.GreenWay kontynuuje również inwestycje w „zielone” stacje ładowania, zasilane energią odnawialną. Na koniec roku 2024 w sieci działało 592 takie punkty ładowania (137 AC i 455 DC).
Prywatna infrastruktura ładowania dla firm
Rozwój infrastruktury nie ograniczał się wyłącznie do punktów publicznych. W 2024 roku GreenWay Polska zbudował 650 nowych punktów ładowania dla firm, które elektryfikują swoje floty.
Dodatkowo, firmy samodzielnie budujące stacje ładowania coraz częściej oddają je w zarządzanie GreenWay. W ubiegłym roku spółka objęła opieką 362 takie punkty, co daje łączną liczbę 1750 ładowarek zarządzanych przez GreenWay w ramach prywatnej infrastruktury firmowej.
Marek Zientarski, Dyrektor ds. Sprzedaży w GreenWay Polska, zauważył: „Z roku na rok widzimy coraz większe zainteresowanie biznesu własną infrastrukturą ładowania. Przechodząc na floty aut elektrycznych i inwestując w infrastrukturę, firmy stają się coraz ważniejszym czynnikiem napędzającym rozwój zeroemisyjnego transportu.”
Dynamiczny wzrost liczby klientów
W 2024 roku do GreenWay Polska dołączyło 33 tysiące nowych użytkowników, co zwiększyło całkowitą bazę klientów w Polsce do 108 tysięcy.
Intensywny rozwój infrastruktury i rosnąca popularność elektromobilności przełożyły się na rekordową liczbę 1,23 miliona sesji ładowania, co stanowi wzrost o 33% w porównaniu do roku 2023.
Zaoszczędzone emisje
W 2024 roku kierowcy korzystający z sieci GreenWay w Polsce pobrali niemal 30 GWh energii elektrycznej, co pozwoliło im przejechać 150 milionów kilometrów. Dzięki temu udało się uniknąć emisji:
- 19,4 tys. ton CO₂,
- 119 ton tlenków azotu (NOx).
Ekspansja Grupy GreenWay
GreenWay Polska jest częścią Grupy GreenWay, która działa również na Słowacji i od 2024 roku w Chorwacji. W zeszłym roku Grupa GreenWay uruchomiła 709 nowych punktów ładowania, zwiększając liczbę klientów o 40 tysięcy do ponad 120 tysięcy.
Na Słowacji liczba użytkowników wzrosła do 19 tysięcy, a w Chorwacji, gdzie firma rozpoczęła działalność w 2024 roku, zarejestrowano już 896 nowych klientów.
2024 rok to wzrosty GreenWay
Rok 2024 był dla GreenWay Polska okresem dynamicznego rozwoju, zarówno w segmencie infrastruktury publicznej, jak i prywatnej. Firma nie tylko zwiększyła liczbę punktów ładowania, ale także przyczyniła się do popularyzacji elektromobilności w Polsce. Dzięki inwestycjom w „zielone” stacje ładowania i współpracy z firmami, GreenWay odgrywa kluczową rolę w transformacji transportu na zeroemisyjny.
Czy rozwój infrastruktury ładowania w Polsce nadąża za rosnącą liczbą pojazdów elektrycznych? Jakie są Wasze doświadczenia z siecią GreenWay? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!
Dołącz do dyskusji