Przejdź do treści
News

MG 07 zebrał 31 tys. zamówień w 10 dni. Tani sedan SAIC chce wyjść z cienia MG4

Dodaj jako preferowane źródło w Google Źródło w Google
Mg 07 2

MG ruszył z dostawami modelu 07 w Chinach 1 września 2026 roku, po tym jak liczba zablokowanych zamówień przekroczyła 31 000 sztuk. Auto zadebiutowało 21 sierpnia podczas Chengdu Auto Show i od początku grało prostą kartą: dużo techniki za małe pieniądze.

Spis treści Pokaż Ukryj

Dla MG to więcej niż udana premiera. Marka miała w autach zelektryfikowanych jeden wyraźny filar, MG4, a teraz próbuje dobudować drugi.

31 tys. zamówień i start dostaw. MG 07 wszedł mocno

Według deklaracji marki MG 07 przekroczył próg 10 000 pewnych zamówień w 1 minutę i 57 sekund od otwarcia księgi zamówień. Po 10-11 dniach od premiery licznik dobił do ponad 31 000 zamówień zablokowanych, a producent uruchomił już wydania pierwszych egzemplarzy klientom.

To robi wrażenie, choć trzeba oddzielić marketing od twardej sprzedaży. W Chinach szybkie „locked orders” są ważnym sygnałem popytu, ale dopiero kolejne miesiące pokażą, ile z tego zamieni się w realne rejestracje i czy MG utrzyma tempo po pierwszej fali zainteresowania.

Cena też nie została ustawiona przypadkiem. Cennik startuje od 105 900 juanów w promocji czasowej, przy regularnym pułapie od 108 900 do 159 900 juanów, czyli w przybliżeniu od 15,6 do 23,5 tys. dolarów. Mówimy więc o aucie, które w Chinach kosztuje mniej niż połowę Xiaomi SU7, a gabarytowo gra już blisko Tesli Model 3.

Co to właściwie jest za auto

MG 07 to liftbackowy, mocno stylizowany sedan segmentu B według chińskiej nomenklatury, choć europejski czytelnik pewnie szybciej uznałby go po prostu za średniej wielkości auto klasy D z modną sylwetką fastback. Nadwozie ma 4 886 mm długości, 1 900 mm szerokości i 2 825 mm rozstawu osi.

Stylistycznie widać, do kogo MG mruga. Niska linia, bezramkowe drzwi, aktywny tylny spoiler i proporcje, które przywołują Xiaomi SU7 albo inne nowe chińskie sedany stawiające na „sportowy” look. Tyle że tutaj mówimy o aucie dużo tańszym.

W praktyce MG próbuje sprzedać klientowi wrażenie klasy wyżej. Są 19-calowe koła, przedni bagażnik o pojemności 168 litrów i tylny o pojemności 697 litrów. W droższych wersjach dochodzą fotele typu zero gravity, podgrzewanie, wentylacja, masaż, nagłośnienie 21-głośnikowe 7.1.4 i nawet 30-litrowa lodówka dwustrefowa w części bagażowej. Brzmi jak lista z auta kosztującego więcej. Pytanie, jak to wszystko wytrzyma kilka lat eksploatacji.

Dwie wersje napędu, siedem odmian

MG 07 występuje jako BEV i PHEV, łącznie w 7 wariantach. To ważne, bo marka nie idzie wyłącznie w elektryka. Chce zgarnąć także klientów, którzy jeszcze nie są gotowi na pełne EV.

Specyfikacja MG 07

WersjaCena w ChinachNapędBateriaZasięgMoc
Hybrid 245 Comfort108 900 juanówPHEVn/d245 km CLTC EV152 kW silnik + 82 kW 1.5
Hybrid 245 LiDAR118 900 juanówPHEVn/d245 km CLTC EV152 kW silnik + 82 kW 1.5
EV 650 Comfort116 900 juanówBEV67 kWh650 km CLTC176 kW
EV 610 LiDAR126 900 juanówBEV67 kWh610 km CLTC176 kW
EV 610 Flagship136 900 juanówBEV67 kWh610 km CLTC176 kW
EV 845 LiDAR149 900 juanówBEV91 kWh845 km CLTC235 kW
EV 845 Flagship159 900 juanówBEV91 kWh845 km CLTC235 kW

W wersjach elektrycznych MG 07 korzysta z architektury 800 V. Słabsze odmiany mają 176 kW i 300 Nm, mocniejsze 235 kW i 350 Nm. Do wyboru są akumulatory 67 kWh i 91 kWh, a deklarowane zasięgi wynoszą 610 km, 650 km albo 845 km CLTC.

Trzeba tu postawić gwiazdkę. 845 km CLTC wygląda świetnie na slajdzie, ale CLTC jest jeszcze bardziej optymistyczne niż WLTP. W Europie taki wynik stopniałby wyraźnie. Mimo to nawet po korekcie wciąż mówimy o aucie, które na papierze ma bardzo mocny pakiet cena do techniki.

Topowa wersja EV dostaje akumulator CATL 91 kWh i ładowanie 5C. Producent podaje też, że odmiana 845 km opiera się na platformie 800 V. To właśnie ta konfiguracja napędza sporą część zainteresowania, bo zwykle taki zestaw trafia do aut zauważalnie droższych.

PHEV ma z kolei silnik 1.5 o mocy 82 kW, motor elektryczny 152 kW, zasięg elektryczny 245 km CLTC i łącznie nawet 1 745 km CLTC na pełnym baku i pełnej baterii. Deklarowane zużycie paliwa po rozładowaniu baterii to 2,91 l/100 km. Znów, papier przyjmie wiele, ale sam elektryczny zasięg PHEV wygląda bardzo mocno jak na tę klasę cenową.

LiDAR, Momenta i elektronika. MG dokłada to, czego wcześniej brakowało

MG 07 jest pierwszym modelem marki z LiDAR-em i pierwszym z systemem wspomagania jazdy Momenta R7. Producent obiecuje NOA w mieście i na autostradzie, parkowanie w 9 scenariuszach oraz 25 funkcji aktywnego bezpieczeństwa.

Na pokładzie jest też chip Xheart X7 przeznaczony do dużych modeli AI oraz kokpit oparty na Qualcomm 8295P z centralnym ekranem 15,6 cala o rozdzielczości 2.5K.

Tu też przyda się chłodna głowa. W Chinach praktycznie każdy większy producent mówi dziś o zaawansowanym ADAS i miejskim NOA. Problem zaczyna się wtedy, gdy marketing miesza wsparcie kierowcy z autonomią. MG 07 wygląda na auto bogato wyposażone, ale to nadal systemy wspomagające, nie samochód jeżdżący sam.

Ciekawy jest też miks zamówień. Według wypowiedzi szefa marki ponad 45 procent zamówień przypadło na wersje z zasięgiem powyżej 800 km CLTC. Klienci nie poszli więc masowo w najtańsze odmiany. Wygląda na to, że MG trafił nie tylko ceną, ale też konfiguracją.

MG chce powtórzyć sukces MG4, ale tym razem nie opierać się na jednym aucie

Za tą premierą stoi jeszcze jeden ważny wątek. MG miało problem strukturalny w swoim biznesie NEV. Od stycznia do lipca 2026 roku marka sprzedała 92 428 aut zelektryfikowanych, z czego 83 910 sztuk przypadło na MG4. To prawie 90 procent całego wolumenu.

MG4 uratował transformację marki, ale jednocześnie uzależnił ją od jednego modelu. W pierwszej połowie 2026 roku dostawy MG4 przekroczyły 70 tys. sztuk, a sam sierpień dla rodziny MG4 i MG4X zakończył się wynikiem ponad 17 tys. egzemplarzy. Po roku od debiutu skumulowane dostawy tej linii dobiły do 150 tys. aut.

MG 07 ma ten układ rozbić. Formula jest podobna do MG4: atrakcyjna cena, młodzieżowy design, dużo technologii i mocna specyfikacja w materiałach sprzedażowych. Różnica polega na tym, że tym razem MG wchodzi w sedan, gdzie konkurencja jest jeszcze bardziej brutalna, od Tesli przez Xiaomi po dziesiątki lokalnych marek.

Marka przygotowywała się do tego od strony sprzedaży. W ciągu roku rozbudowała swoją efektywną sieć w Chinach z mniej niż 200 do prawie 500 punktów, a do tego dorzuciła około 100 sklepów tymczasowych. Przy takim skoku zamówień to nie detal, tylko konieczność.

Pierwsze terminy dostaw też pokazują, że nie wszystkie wersje pojadą do klientów od razu. Odmiana o zasięgu 650 km miała ruszyć jeszcze pod koniec sierpnia, natomiast wersja 845 km jest planowana na październik. To ważne, bo topowe konfiguracje często najlepiej wyglądają w komunikatach, ale najdłużej czekają na realne wydania.

MG sprzedaje zresztą lepiej za granicą niż u siebie, szczególnie w Europie. Na początku 2026 roku marka chwaliła się przekroczeniem 1 mln skumulowanych sprzedaży w UE i Wielkiej Brytanii. Jeśli MG 07 okaże się trwałym hitem w Chinach, pytanie o eksport do Europy pojawi się szybko. Tyle że przy obecnych cłach na chińskie EV i przy fakcie, że model występuje też jako PHEV, scenariuszy jest kilka.

Na dziś MG 07 wygląda jak bardzo mocna oferta na rynek chiński, a nie gotowa recepta na podbój Europy. Papier ma świetny, cena jeszcze lepsza, ale prawdziwy test zacznie się wtedy, gdy zobaczymy tempo dostaw, realne kolejki i pierwsze opinie użytkowników po kilku miesiącach.

MG wreszcie ma drugie auto, które może robić wolumen, tylko teraz musi udowodnić, że 31 tys. zamówień to nie jednorazowy wystrzał. Jak myślicie, gdyby MG 07 trafił do Polski jako EV albo PHEV, miałby szansę namieszać bardziej niż MG4?

Dodaj jako preferowane źródło w Google Źródło w Google

Komentarze

Napisz, jeśli masz zdanie.

Zobacz także